Recent Posts

گیتار «کرت کوبین» شش میلیون دلار فروخته شد

گیتاری که «کرت کوبین»، خواننده گروه نیروانا با آن در کنسرت مشهور اکوستیک ام‌تی‌وی در سال ۱۹۹۳ نواخته بود، در حراجی «جولین» شش میلیون دلار فروخته شد.

حراج جولین که به فروش وسایل مشاهیر معروف است، این گیتار را با قیمت پایه یک میلیون دلار شروع شد و «پیتر فریدمن» بنیانگذار رود میکروفونز آن را خریداری کرد. این حراجی اعلام کرده است این گران‌ترین گیتاری است که تا کنون در جهان فروخته شده است. گران‌ترین گیتاری که پیش از این در حراج فروخته شده، گیتار دیوید گیلمور، گیتاریست گروه پینک فلوید بود که ژوئن سال گذشته ۴ میلیون دلار به فروش رسید.

آقای فریدمن گفته قصد دارد برای این گیتار یک تور موسیقی جهانی بگذارد و درآمد آن را صرف حمایت از اجراهای هنری بکند.

کرت کوبین پنج ماه قبل از مرگش با این گیتار مارتین ساخت ۱۹۵۹ در کنسرت آنپلاگد ام‌تی‌وی سال ۱۹۹۳ نواخت که مخصوص اجرای سازهای اکوستیک است. آن برنامه تلویزیونی یکی از بزرگ‌ترین اجراهای زنده موسیقی در جهان است.

یک ژاکت لک‌دار و سوراخ کرت کوبین، خواننده سرشناس نیروانا هم که در این کنسرت مشهور به تن داشت، پارسال به قیمت بیش ۳۳۴ هزار دلار حراج شد. این ژاکت از سال ۱۹۹۳ تا کنون شسته نشده است.

کرت کوبین بعد از تشکیل گروه نیروانا در سال ۱۹۸۷ موفقیتی عظیم کسب کرد. اما شهرت بیش از حد برای او با افسردگی و اعتیاد همراه شد.